Colțul cu povești

iulie 30 2024

Colțul cu povești

iulie 30 2024

La Muzeul Apei avem un colțișor al cărților, cu povești ce așteaptă să fie descoperite.

Când stăm cu nasul în cărți, călătorim de fapt în alte locuri și ne deschidem căi spre universul interior și spre ceilalți. Lectura nu ne izolează, ci dimpotrivă, ne apropie. Ne-am propus să le arătăm celor mici acest lucru, în vacanța de vară.

Scriitorul Alexandru Potcoavă îi așteaptă așadar pe copiii care vor să descopere lumea cărților, la atelierul de lectură Colțul cu povești, într-un loc parcă desprins din povești, la Muzeul Apei din Timișoara.
Atelierul se desfășoară în fiecare marți, în perioada 30 iulie-20 august, de la ora 10:30.

Recomandare de vârstă: 6-10 ani.
Durata: o oră.
Cost: GRATUIT.

Înscrieri OBLIGATORII, prin email, la [email protected] sau telefonic, la 0757 087 059 (marți-sâmbătă, 10-16).

Primim și grupuri organizate, de la școlile de vară, și participanți individuali. Obiectivul activității este de a face lectura atractivă pentru copii, de a le dezvolta imaginația, creativitatea, vocabularul și de a-i învăța lucruri noi. Titlurile vor fi selectate din biblioteca muzeului, în funcție de vârsta participanților, iar tematica este legată de apă, natură și lumea animalelor, mediu și sustenabilitate, responsabilitate ecologică.