Lansare PRELOVED by Ecoop

septembrie 14 2024

Lansare PRELOVED by Ecoop

septembrie 14 2024

Ecoóp Fabric, o inițiativă locală de economie echitabilă și combatere a risipei, a ales Muzeul Apei pentru lansarea proiectului său PRELOVED, o combinație atractivă de modă, sustenabilitate și creativitate.

Vă așteptăm așadar sâmbătă, 14 septembrie, între orele 13:30-17:30 la Muzeul Apei, la un târg de haine vintage, cu o componentă de swap, schimb gratuit de haine între participanți. Puteți descoperi aici piese unice și pline de personalitate, vă puteți reîmprospăta garderoba și totodată puteți ajuta activ mediul prin revalorificarea resurselor.

Pe durata evenimentului, participanții pot opta și pentru activități educative sau creative, facilitate gratuit de organizatori. Învățați cum să faceți alegeri responsabile ca și consumatori de modă sau cum să vă reciclați spectaculos hainele, cu intervenții simple.

PRELOVED by Ecoóp se adresează tuturor persoanelor și familiilor interesate de modă sustenabilă și consum responsabil. Accesul este gratuit, iar colectarea de haine pentru schimb este încurajată.

Ecoóp Fabric aduce laolaltă producători locali (artiști, designeri, meșteșugari) ce lucrează cu și pentru minim risipă și oameni preocupați de reducerea deșeurilor în propria gospodărie, de susținerea economiei locale și de un stil de viață sănătos.