Științescu și prietenii 2024

septembrie 28 2024

Științescu și prietenii 2024

septembrie 28 2024

Sâmbătă 28 septembrie, între orele 11 și 15, ne dăm întâlnire la Muzeul Apei cu toţi elevii pasionaţii de ştiinţe şi tehnologie, cu mentorii, susţinătorii și profesorii dedicați educaţiei STEAM (ştiinţă, tehnologie, inginerie, arte, matematică), la Științesscu și prietenii 2024, eveniment în care punem curiozitatea în centru şi celebrăm fiecare nouă descoperire şi fiecare moment de „aha”!

Nava spaţială ce va ateriza la Muzeul Apei are un echipaj de excepție - mentorii Ştiinţescu Timişoara 7.0 şi comunitatea STEAM de prieteni. Misiunea lor este să pregătească surprizele zilei: experimente de fizică şi chimie, demonstraţii interactive de astronomie, robotică şi programare.

Activităţile STEAM prezentate la Știiițescu și prietenii 2024 fac o frumoasă trecere de la tradiţie la inovare, de la artă la știință. Iar pentru cei care vor să continue să exploreze această zonă de tranziție, Cărtureşti Timişoara a pregătit cu grijă o selecţie intereantă de carte.

Haideți şi voi!

Despre programul Ştiinţescu Timişoara, proiectele susţinute şi parteneri: www.timisoara.stiintescu.ro

Evenimentul este organizat de Fundaţia Comunitară Timişoara în parteneriat cu Muzeul Apei şi Aquatim S.A pentru a aduce proiectele susţinute prin programul Ştiinţescu Timişoara şi educaţia STEAM mai aproape, în comunitate.
Susţinătorii ediţiei 7.0 Ştiinţescu Timişoara sunt: Romanian-American Foundation, Hamilton Central Europe, Fundaţia Bosch România, Accesa, Ness şi Pentalog. Programul este coordonat la nivel naţional de Federaţia Fundaţiile Comunitare din România (FFCR).